About LA Track & Field - Boys

LIPSCOMB ACADEMY TRACK & FIELD - BOYS 

Our goal is to train athletes to excel in Track and Field through consistency,  hard work, and effort while developing strong moral character and Christian values through the pursuit of athletic excellence.

The track program has had a long history of success in the TSSAA dating back to the ’70s. Previous years were spent in Division 1 AA, but in the 2017-18 academic year, the program made the move to Division II AA.


COACHING STAFF


Dillon Seigenthaler - Boys Head Coach

Hired as director of human performance in 2019, Seigenthaler served as head cross country coach for the 2019-20 school year. As a collegiate athlete at Lipscomb University, he competed as a decathlete and broke the university’s school record. Seigenthaler was head coach for both girls’ and boys’ varsity track and field for The Ensworth School for five years. During his five years at Ensworth, he coached two girls’ state championship teams, two girls’ runner-up teams and over 30 individual state champions. Seigenthaler twice was named Midstate Girls’ High School Track Coach of the Year by The Tennessean in 2015 and 2019 and was named Girls’ Track Coach of the Year by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) in 2019.

Alyssa Andersen: Assistant Coach

Anna Bowers: Assistant Coach

Kayla Keen: Assistant Coach

John Green: MS Track Coach

Tucker Keen: Assistant Coach


FACILITIES

Tallent Track 

Tallent Track, part of the Reese Smith Athletic Complex, is an NCAA D1-level track completed in 2012 and is named for Bill and Evelyn Tallent. The track is home to the state champion Lipscomb Academy Mustangs, as well as the widely successful Lipscomb University Bison track team. Currently, Lipscomb Academy, with nine individual state championship titles, holds the TSSAA honors of school with the most individual titles and second-highest most consecutive team state championships with four championships..


CHAMPIONSHIPS

Boys Track/Field:

Championships (26): 2017, 2015, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1991, 1990, 1989, 1986, 1980, 1979

Individual Champions

1979                        2 Mile Run Champion     Jack Burton         

1980       Class A      2 Mile Run Champion     Jack Burton         

1980       Class A      Mile Run Champion        Jack Burton         

1980       Class A     Pole Vault Champion      Keith Nash          

1986       Class A-AA          110 Meter High Hurdles Champion           Darin Brown       

1989       Class A-AA          1600 Meter Relay Champions                                     

1989       Class A-AA          800 Meter Run Champion            Gabe Feltner      

1990       Class A-AA          3200 Meter Relay Champions                     

1991       Class A-AA          Decathlon Champion      Steven Bowen  

1994       Class A-AA          3200 Meter Relay Champions                     

1995       Class A-AA          Discus Champion              Melvin Evans      

1995       Class A-AA          Shot Put Champion         David Casey        

1996       Class A-AA          3200 Meter Relay Champions                     

1996       Class A-AA          Discus Champion              Brent Morris       

1997       Class A-AA          110 Meter High Hurdles Champion           Brian Gentry      

1998       Class A-AA          Pole Vault Champion      James Kuykendall            

2000       Class A-AA          Pole Vault Champion      Andrew King      

2001       Class A-AA          Pole Vault Champion      Andrew King      

2002       Class A-AA          3200 Meter Relay Champions                     

2003       Class A-AA          3200 Meter Relay Champions                     

2004       Class A-AA          Pole Vault Champion      Burton Elrod       

2006       Class A-AA          3200 Meter Relay Champions                     

2007       Class A-AA          1600 Meter Run Champion          Ryan Johnson    

2008       Class A-AA          Long Jump Champion     Zach Rogers        

2008       Class A-AA          100 Meter Dash Champion          Zach Rogers        

2008       Class A-AA          800 Meter Relay Champions                       

2008       Class A-AA          800 Meter Run Champion            Ryan Johnson    

2008       Class A-AA          200 Meter Dash Champion          Zach Rogers                                        

2009       Class A-AA          Discus Champion              Chris Safley         

2009       Class A-AA          Long Jump Champion     Zach Rogers                                        

2010       Class A-AA          Discus Champion              Chris Safley         

2011       Class A-AA          Shot Put Champion         Ryan Cagle          

2011       Class A-AA          3200 Meter Relay Champions                                                     

2011       Class A-AA          3200 Meter Run Champion          Logan Green      

2012       Class A-AA          3200 Meter Run Champion          Austin Casassa                                   

2013       Class A-AA          Decathlon Champion      Jackson Powers

2015       Class A-AA          Shot Put Champion         Rutger Reitmaier              

2017       Class A-AA          Pole Vault Champion      Garrett McQuain

2021    Division II AA    High Jump Champion     Justin Hughes


SIGNINGS

2020

Mikele Vickers, University of Tennessee-Knoxville

2018

Megan Hyman, Lipscomb University

2017

Drew McCollough, Freed-Hardeman University

Katie Coker, University of Tennessee-Chattanooga

2014

Ryan Lipe Signing, Bellarmine University

2013

Barbara (Lee) Ball, Lipscomb University

David Austin Lowery, Lipscomb University

Abbey McMurray, Lipscomb University

Corely Webb, Trevecca Nazarene University

2012

Austin Casassa, Lipscomb University

2011

Ryan Cagle, Harding University

Logan Green, Harding University

2010

Christopher Safley, Harding University

2009

Krysten Sweeney, University of Tennessee-Knoxville

2008

Ryan Johnson, Harding University

2007

Caitlin Anderson, Lipscomb University

Joran Wilson, Lipscomb University

2005

Ashley Dance, Samford University

Ericka (Harris) Maple, Harding University

Lauren (Williams) Weaver, Belmont University

1997

Dan Turner, Lipscomb University

1994

Megan Mantlo, University of Tennessee-Knoxville

1993

Chad Breedlove, Samford University

Michael Wiley, Samford University

1989

Beth (Tallent) Sheridan, Vanderbilt University

1987

Allen Gill, Harding University